Ostatnia godzina roku szkolnego

Ostatni dzień roku szkolnego, ostatni nasz warsztat dla dzieci, ostatnia godzina pracy. Warsztat dotyczący uzależnień.

Chwilę przed wakacjami, w grupie 15-16 latków, nie sposób ominąć tematu imprezowania. Niektórzy nie mogli się doczekać większej swobody, wejścia do klubów (które wpuszczają osoby od 16 lat) lub domówek w mniejszym gronie.

Zapytałyśmy: ile rodzice wiedzą o tych imprezach? Znaczący uśmiech u większości osób mówił wszystko. U większości, ale nie u jednej dziewczyny. Daria powiedziała, że jej mama zawsze wie, gdzie jest i z kim, wie co robi, czy pije alkohol czy nie. Zawsze ustalają o której Daria ma być z powrotem w domu i ona o tej porze zawsze wraca. Choćby nie zgadzała się z mamą, choćby chciała pobawić się dłużej, choćby miała inne zdanie na temat bezpieczeństwa okolicy, w którą się wybiera.

Gdy spytałyśmy co sprawia, że zawsze mówi prawdę (nawet o alkoholu) i nigdy nie przekracza ustaleń z mamą odpowiedź Darii była prosta – „Mam zaufanie mamy, mamy świetną relację, której za nic nie chciałaby zawieść. Wiem, że mogę powiedzieć mamie wszystko, choćby naraziło mnie to na kłopoty. A kłamstwo po prostu nie jest tego warte.”

Zdębiałyśmy. Wzruszyłyśmy się. I spytałyśmy, czy możemy to opowiedzieć w naszym zespole? A jeszcze lepiej rodzicom, z którymi pracujemy. Powiedziałyśmy Darii, że bardzo rzadko możemy usłyszeć takie słowa od 16-latki. Że wielu dorosłych może nie mieć pojęcia, że ich nastolatkowi może tak bardzo zależeć na kontakcie z nimi.

Daria zgodziła się. A my opisujemy tę historię również po to żeby podkreślić, iż budowane przez lata zaufanie pomiędzy Wami a dziećmi to wielka inwestycja! Zarówno w przyszłość waszą jak i waszych dzieci!

Kamila i Magda, trenerki Epsilona