Jak stawiać dziecku granice. 4 kroki.

Komunikat „nie” sprawia, że dziecko dowiaduje się wyłącznie tego, jak nie może się zachowywać, ale nie mówi nic o tym, co dziecko zrobić powinno.

Taki komunikat może zadziałać jak zdanie „Nie myśl o różowym słoniu”. Pierwsze co wtedy możemy sobie wyobrazić to właśnie różowy słoń.

Dlatego zamiast „nie krzycz”, powiedz „mów spokojnie”.

Pomóż swojemu dziecku lepiej zrozumieć otaczający go świat i konsekwencje jego zachowań. To bardzo ważne,żeby dziecko rozumiało powód, dla którego go o coś prosisz. Niech wie, że nie chcesz ograniczać jego wolności, ale że granice wynikają z Twojej troski i miłości. A także, jak jego zachowanie może wpływać na innych.

Powiedz np. „Mów proszę ciszej, jestem dziś bardzo zmęczona i gdy mówisz głośno, trudno mi się skupić”

Jeżeli dziecko będzie otrzymywać same zakazy, czego mu nie wolno, może wywołać to w nim bunt lub postawę podporządkowania innym ludziom. Żadne z tych zachowań nie jest dobre.

Dlatego pamiętaj, aby pokazywać dziecku alternatywy i możliwe rozwiązania. Np. „w dni szkolne po lekcjach komputer musi być wyłączony, ale w weekendy po obiedzie możesz grać w gry”.

Jeżeli sam nie będziesz przestrzegał ustalonych zasad i konsekwencji, twoje dziecko również nie będzie. To próba cierpliwości i samozaparcia dla Ciebie. Podejmij ją jednak, bo warto!

Nie zapominaj, że dzieci uczą się obserwując dorosłych, szczególnie swoich rodziców. Zaobserwuj siebie. Czy każde twoje zachowanie może i powinno być dla niego wzorem?

Zanim powiesz dziecku, aby zabrało swoje zabawki, uporządkuj wcześniej swoje rzeczy w pokoju. Będziesz wtedy dla swojego dziecka znacznie bardziej przekonywujący.

Ania, trenera MyiRodzice